Шампионът Тихонов: Няма да догоним САЩ, докато нямаме идеология, както в Съветския съюз

Четирикратният олимпийски шампион по биатлон Александър Тихонов коментира представянето на руския национален отбор на завършилата Олимпиада в Токио.

„В съветско време, когато имаше лош старт на Олимпиадата, започнаха да разчитат на сребърни и бронзови медали. Както сега Поздняков. Това е неграмотност! Олимпиадата се брои със златни медали.

Както трябва да се направи, за да догоним САЩ и Китай? Това не е космоса за Русия. Но това у нас няма да стане, докато нямаме идеология, както беше в Съветския съюз. И докато не започнем да възпитаваме децата в детско-юношеските спортни школи, за да се чувстват те патриоти: с флага и химна», цитира Тихонов «РБ Спорт».

Припомняме, че след резултатите от 16-те състезателни дни на Олимпиадата в Токио, отборът на САЩ спечели класирането по медали. САЩ имат 39 златни, 40 сребърни и 33 бронзови медала.

Второто място зае Китай (38-32-18), трето място зае японският отбор (27-14-17). Великобритания се класира на четвърто място с 22 златни, 21 сребърни и 22 бронзови.

Руският отбор (20-28-23) зае пето място в игрите.

Олимпиадата през 2020 г. започна на 23 юли 2021 г. и продължи до 8 август. Състезанията се проведоха в Токио. Поради санкциите на Световната антидопингова агенция (WADA) руският отбор се изявяваше под името РОК (Руски олимпийски комитет), а вместо химна, на церемониите по награждаването звучеше фрагмент от Първи концерт за пиано на Петър Чайковски.